hgs  eokul   lgs   kyk  
  01.03.2024  

Şirketlere 'vatandaşlık numarası' geliyor

Yeni yıla 72 eylemlik strateji belgesi ile giren Sanayi Bakanlığı her şirkete özel kimlik numarası çıkarıyor. Vatandaşlar için hazırlanan 'mernis' projesinin bir benzeri olan 'mersis' ile şirket bilgilerine anında ulaşılabilecek

Sanayi Bakanlığı 2011'e beş yıllık Sanayi Strateji Belgesi'ndeki 72 eylemle giriyor. Bakanlığın açıklayacağı bu stratejik planın ana maddelerinden biri de vatandaşlar için yapılan 'Mernis' projesinin bir benzeri olan şirketlere Merkezi Sicil Sistemi 'Mersis' projesi. Proje ile Türkiye'nin her yerindeki şirketler hakkında tüm bilgilere ulaşmak mümkün hale gelecek. Pilot uygulamadan geçer not alan proje ile şirketlerin de artık bir vatandaşlık numarası olacak. Mersis uygulaması ile şirketlerin birer kimliği olacak. Tüm bilgilerinin tek merkezde birleşeceği Merkezi Sicil Sistemi için Devlet Planlama Teşkilatı da onay verdi ve projenin faaliyete geçmesi için gereken ödenek ayrıldı. Projenin amaçlarından biri de bilginin güvenilir ve detaylı olması.

ONLINE SORGU YAPILACAK
Mersis projesinde amaç tüm ticaret sicil memurluklarının tek bir veri tabanında birleştirilmesi. Böylece, T.C kimlik numarası uygulamasında olduğu gibi, her şirketin bir Mersis numarası olacak. Proje kapsamında ayrıca vatandaşlar online olarak her bilgiye ulaşabilecek. Internet üzerinden çok kısa bir sürede şirket kurma, kurulu şirketine şube açma gibi benzeri işleri yapabilecek. 2012 yılında ise proje kapsamına esnaflar ve serbest meslek erbapları da dahil edilecek.

72 ayaklı plan
Rekabet gücü ve verimlilik artışı için belirlenen strateji belgesinde bir çok konu başlığı var:
Güçlü şirketlerin ağırlığının artırılması.
Orta ve yüksek teknolojili şirketler yaratılması.
Düşük teknolojiden katma değeri yüksek ürünlere geçme.
Yatay politika alanları.
Yatırım ve iş ortamı.
Uluslararası ticaret ve yatırım. İnsan kaynağı.
KOBİ'lerin finansmana erişimi.
Altyapı sektörlerinde düzenleme.
Çevre politikalarının yeniden yapılandırılması.
Bölgesel kalkınma.
Sektörel politika alanları.
Sektörel rekabet edebilirlik analizleri.
Sektörel sanayi politikaları.

Konular