hgs  eokul   lgs   kyk  
  01.03.2024  

Merkezi sicile geçildi ATSO'da çile başladı

ATSO'nun 14 ille birlikte MERSİS projesine geçişi sancılı başladı. Antalya'da sorunlara yabancı müdür ataması gibi işlemlerin sistemde tanımlanmamış olması eklendi. Ticari işlemler durdu

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nda (ATSO), Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın yeni şirket kuruluş işlemleri ve bu şirketlerin tüm işlemlerinin elektronik ortamda gerçekleştirileceği Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) projesi sancılı başladı. 2 yıl önce Mersin'de pilot uygulamasına başlanan proje, 3 Aralık'tan itibaren 14 ille birlikte Antalya'da da başladı.

YABANCI ORTAK SORUNU
Tüm işlemlerin elektronik imza ile yapılacağı sistemde, elektronik imzanın aktive edilmesindeki problemler en önemli sorunların başında geliyor. Ayrıca ortak alanlardaki hisse devirlerinde ve adres bildirimlerinde de sorunlar yaşanıyor. En çok yabancı ortaklı şirketin bulunduğu illerin başında gelen Antalya'da ise en büyük sorunlardan biri, bir yabancının müdür olarak atanması gibi işlemlerin sistemde tanımlanmamış olması.

İŞLEMLER DURDU
Antalya Ticaret Sicil Müdürlüğü, MERSİS sisteminde aksaklık yaşanan konularda işlem yapamıyor. Bu durumlarda belgeler Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na gönderiliyor. Ardından programda gerekli düzenlemeler yapılıyor ve Sicil Müdürlüğü de bu düzenlemelerden sonra işlemleri tamamlayabiliyor. Öngörülmemişler bu problemler, sistem henüz Türkiye genelinde kullanılmaya başlamadığı için sadece şirket üzerinde düzeltme yapılarak çözülüyor. Bu nedenle aynı sorunlar farklı şirketlerin karşısına yeniden çıkıyor. Sistemin tüm Türkiye genelinde yaygınlaşmasının ardından sistem kurulurken öngörülmemiş bu problemlerin sistem üzerinden düzeltilmesi ve aksaklıkların giderilmesi bekleniyor.

OCAK SONU BEKLENTİSİ
1 Ocak itibariyle Ankara ve İstanbul'da da sisteme geçilmesi planlanmıştı. Böylece sistem Türkiye'nin yüzde 90'ında uygulanıyor olacaktı. Ancak 25 Aralık'ta Ankara Ticaret Odası'nda çıkan yangın nedeniyle sistemin iki ilde uygulaması ertelendi. Sistemin Ocak sonunda tüm Türkiye'de uygulanmaya başlaması bekleniyor. Sistemin ülke genelinde yayılmasının ardından ise sorunların giderileceği açıklandı.

ACİL İŞLEMLER ÖNE ALINIYOR
ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, sorunun MERSİS'e geçen İzmir, Konya ve Bursa gibi illerin tümünde yaşandığını kaydetti. Budak, "Özellikle cezaya tabi ise ceza yememesi için, yabancı ortaklı şirketlerde ise yabancı ortak yurtdışına çıkmadan önce işlem tamamlanabilsin diye bu işlemler öne alınıyor" dedi. Bu işlemlerin uygulanması için gerekli olan elektronik imzaların bazı muhasebeciler ve şirket yetkilileri tarafından Ticaret ve Sicil Müdürlüğü'ne gelene kadar bilinmediğini belirten Budak, "Üyelerin elektronik imza alması sürecini hızlandırmak adına Ticaret ve Sicil Müdürlüğü'nde elektronik imza tanımlayan 3 şirkete stant açtırdık" dedi.


Konular