hgs  eokul   lgs   kyk  
  01.03.2024  

ATSO'dan iddialara cevap

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, 9 Şubat'ta yapılacak seçim öncesi ortaya atılan iddialara cevap verdi. Üyelerin gruplarının değiştirilmesi nedeniyle eleştirilen ATSO Başkan Budak, yeni sistemde meslek gruplarının belirlenmesinde ATSO'nun kontrol gücü olmadığını savundu. Eski sistemde meslek gruplarının odalar tarafından belirlendiğini hatırlatan Budak, "Yeni sistemde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Başkanlığı, SGK ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından müşterek olarak tamamlanan NACE çalışması sayesinde işletmeler uluslararası kodlama sistemine uyumlu olarak sınıflandırılmıştır" diye konuştu.

ŞEFFAF BİR SİSTEM
Birden fazla sektörde faaliyet gösteren şirketler için, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından şirket bazında tespit edilen en yüksek cironun sağlandığı sektörün esas alındığını anlatan Budak, "Nihai faaliyet kodları üzerinden de odaların seçime gideceği meslek grupları NACE sistemi çerçevesinde belirlenmiştir. Meslek grubu oluşturma şartları NACE sisteminde son derece şeffaftır. Odaların üye sayıları dikkate alınarak bir grubun oluşabilmesi için gerekli minimum sayı ATSO için 150'dir. Bu sayının altında kalan grup üyeleri, yine TOBB tarafından NACE kodlama sistemine göre en yakın gruba aktarılmaktadır" diye konuştu.

MERSİS BUNALTTI
Sicil Müdürlüğü'nde yaşanan istifa ve emeklilik isteme olaylarıyla ilgili iddialara da değinilen açıklamada, "Sicil Müdürlüğümüzde MERSİS veya otomasyon sistemine geçiş dayanılmaz bir iş yükü yaratmıştır" denildi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen MERSİS projesi kapsamında, şirket kuruluş, değişiklik ve kapanış gibi her türlü işlemlerin elektronik ortamda yapılmaya başlandığını hatırlatan Budak, "Ancak bu uygulamaya geçiş aşamasında otomasyon sisteminde yaşanan teknik eksiklikler nedeniyle tüm Türkiye'de ticaret sicil işlemlerinde sıkıntılar yaşanmıştır. Üyelerin işlemlerinin tamamlanabilmesi için geçen süre 2-3 katına uzamıştır. Sicil birimimizde aşırı iş yükü ve üyelerimizin tepkileri ile arkadaşlarımız ayrılmak noktasına gelmiştir" dedi.

Konular