hgs  eokul   lgs   kyk  
  01.03.2024  

22 milyon Avrupalı işletmenin bilgisi Türk yatırımcısına açılıyor

Küresel krize rağmen rekor büyüme gösteren Türkiye ekonomisi için yeni yatırım fırsatlarının kapısı açılıyor.

Türk yatırımcılar yıl sonuna kadar tamamlanacak Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) aracılığı ile Avrupa Birliği'ndeki (AB) işletmelerin bilgilerine erişebilecek. 17 Avrupa ülkesindeki 22 milyon işletmenin ticaret sicil bilgileri bu ülkelerde yatırım yapmak isteyen reel sektöre açılacak. Avrupa Sicil Teşkilatı ile yapılacak işbirliği kapsamında Türk reel sektörü şirket satın almak veya ortaklık kurmak için firma bilgilerine elektronik ortamda erişebilecek. Bu kapsamda hem danışmanlık şirketlerine milyonlarca dolarlık para ödeme maliyetinden kurtulacak hem de AB'nin yasal bilgi bankasının resmi verilerine doğrudan ulaşabilecek.

Tek kimlik numarası üzerinden takibin yapılacağı sistemde yerli yatırımcıların yanı sıra Avrupalı şirketler de Türk firmalarının sermaye yapısı, ortaklık yapısı, ortalık pay durumu, faaliyet alanları ve işletmenin geçmişteki mali bilgilerine bilgisayar ortamında erişebilecek. İç Ticaret Genel Müdürlüğü'nün yürüttüğü MERSİS Projesi'nin AB'ye uyum açısından da önemli olduğuna dikkat çeken üst düzey bir ekonomi yetkilisi, "Türkiye yıl sonuna kadar sistemin tüm altyapısını tamamlamış olacak. Avrupa Sicil Teşkilatı Kurumu'na üye olmak için tek kriterimiz bu. 2013 yılı başında proje tamamlandıktan sonra 22 milyon Avrupalı işletmenin bilgileri Türk yatırımcılara açılmış olacak. Bu sayede Avrupa'da şirket satın almak isteyen yerli firmalarımızın tüm bilgiler ayağına gelmiş olacak." dedi.

Merkezi Sicil Kayıt Sistemi'nde 2014 yılı başında esnaf sicili bilgileri de eklendiğinde 2 milyon Türk işletmesinin tüm bilgileri elektronik ortamda kayıt altına alınmış olacak. Yıl sonuna kadar ise ticaret siciline kayıtlı 1,4 milyon kimlik numarası verilen şirketin tüm bilgileri internet ortamında görülebilecek. Edinilen bilgilere göre projeye birkaç yıl sonra Türkiye genelindeki serbest meslek mensuplarının alınması üzerinde de duruluyor. Buna göre doktor ve avukat gibi serbest meslek mensuplarının bilgilerine de MERSİS aracılığı ile ulaşılabilecek. Projenin tamamlanmasıyla Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK Gelir İdaresi Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) gibi kamu kuruluşları denetim, inceleme ve kontrollerinde bu bilgilerden faydalanabilecek.

1 yorum

yabancı tüzel kişilik a.ş. kurucu ortak olarak ekleyemedim

yabancı tüzel kişilik a.ş. kurucu ortak olarak ekleyemediğimden, ortaklık yapısını, yönetim kurulunu ve sermaye yapısını da doğru yazamadım. 444 84 82 telefondan OZAN bey gece saat 02:25 ve bana mersis@gtb.gov.tr ye yabancı şirketi bildirmemi söyledi. Umarım sorun çözülür.

05.08.2013 - emine usta

Konular