hgs  eokul   lgs   kyk  
  01.03.2024  

Eşlerin kefalet iznine ilişkin yasal düzenlemeyi değiştiriyoruz

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, eşlerin kefalet iznine ilişkin yasal düzenlemeyi değiştireceklerini söyledi.

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan'ı da ziyaret eden Bakan Hayati Yazıcı burada iş adamlarının yaşadığı sorunları dinledi. Eşlerin kefalet iznine ilişkin yasal düzenlemeyi kaldırdıklarını ifade eden Bakan Yazıcı, "Buna ilişkin yasayı Meclis'e sevk ettik. Geçen hafta plan bütçe komisyonunda kabul edildi. Dolayısıyla o engeli önünüzden kaldırıyoruz." dedi.

Bu yasal düzenlemenin reel hayatın gerçekliği gözetilmeden yapılan düzenlemeler olduğunu dile getiren Yazıcı, "Ticari aktörlerin önünde engel teşkil eden durum ortaya koyması dolayısıyla ve ailenin birliğini bütünlüğünü gözeterek, ailenin ekonomik hukukunu etkileyecek tasarrufları da dikkate almak suretiyle ama ticari aktiviteyi de sekteye uğratmayacak tarz da bunu yeniden planladık. Maddeyi o şekilde revize ettik." diye konuştu.

MERSİS İLE İŞ ADAMLARI ELEKTRONİK ORTAMDA TAKİP EDİLECEK

Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) ile bütün iş adamlarının elektronik ortamda takip edilebileceğini vurgulayan Yazıcı, sistem ile ilgili şu bilgilerdi verdi. "Bunun da önemli portalları hayata geçti. 2013 sonun da diğer portallar da tamamlanacak. Tamamlandığında ekonomik hayatın tüm aktörlerinin, apartman yöneticilerine varıncaya kadar ticari hayat içerisinde bütün aktif unsurlar Mersis numarası ile elektronik ortamda izlenebilir, takip edilebilir hale gelecek."

Bakan yazıcı Ticaret Odası'ndaki temaslarının ardından AK Parti Gaziantep İl merkezine geçerek, partililerle bir araya geldi.

(CİHAN)

Konular