hgs  eokul   lgs   kyk  
  01.03.2024  

Sicil çilesi sona erdi

MERSİS sistemine geçen Antalya'da, sistemdeki sorunlar nedeniyle durma noktasına gelen sicil işlemleri, SABAH Akdeniz'in haberi sonrası elden evrak teslimi ile yeniden başlatıldı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın yeni şirket kuruluş işlemleri ve bu şirketlerin tüm işlemlerinin elektronik ortamda gerçekleştirileceği Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) projesine sancılı geçişte mutlu son. SABAH Akdeniz'in konuyla ilgili haberi sonrası, sistemin altyapısındaki sorunlar giderilinceye kadar elden evrak teslim alınması kararı alındı. Adres değişikliği, hisse devri, genel müdür tayini gibi işlemler için bekleyen yüzlerce şirket, yaklaşık 1 ay aradan sonra işlemlerini yapmaya başladı.

İŞLEMLER DURMUŞTU
Antalya Ticaret Sicil Müdürlüğü, 3 Aralık'ta geçtiği MERSİS sisteminde aksaklık yaşanan konularda işlem yapamıyordu. Bu durumlarda belgeler Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na gönderiliyor ve ardından programda gerekli düzenlemelerin yapılmasıyla Sicil Müdürlüğü işlemleri tamamlayabiliyordu. Özellikle belgelerini alamadığı için gümrükten mal çekemeyen firmalar, yüksek gümrük kirası bedelleri nedeniyle büyük sıkıntı yaşamıştı.

YABANCI ORTAK SORUNU
Tüm işlemlerin elektronik imza ile yapılacağı sistemde, elektronik imzanın aktivite edilmesinde yaşanan sorunlar en önemli sorunların başında geliyordu. Ayrıca ortak alanlardaki hisse devirlerinde ve adres bildirimlerinde de ciddi sorunlar yaşanıyordu. MERSİS sistemiyle ilgili aksaklıklar düzeltilinceye ve altyapı kuruluncaya kadar elden evrak alımının yapılacağı öğrenildi.

İZMİR ÖRNEĞİ
Antalya Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (ASMMO) Başkanı Mustafa Erdem, alt yapı oturana kadar eskisi gibi elden evrak tesliminin kabul edilmesinin, tıkanan işlemlerin önünü açacağını gecikmeli de olsa Antalya'da da elden evrak tesliminin yeniden başlamasının sevindirici olduğunu söyledi.

Konular